Wydarzenia »

Chamenei: broń jądrowa jest grzechem


24-02-2012 / MF

Irański duchowy przywódca ajatollah Ali Chamenei oświadczył, że Iran nie dąży do uzyskania broni jądrowej. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) uznała zakończone w poniedziałek rozmowy na temat irańskiego programu atomowego za rozczarowujące.


Ajatollah Ali Chamenei (fot. Internet)

Ajatollah Ali Chamenei (fot. Internet)

„Islamska Republika Iranu nie stara się o uzyskanie broni jądrowej, ponieważ posiadanie jej byłoby grzechem, ponadto broń tego rodzaju jest bezużyteczna, szkodliwa i niebezpieczna" – powiedział Chamenei w telewizji państwowej po spotkaniu z naukowcami i urzędnikami zaangażowanymi w irański program nuklearny.

Iran "chce udowodnić światu, że posiadanie broni jądrowej nie daje władzy (...). Władzę opierającą się na niej można pokonać i irański naród tego dokona" – zapewnił duchowny. Zaznaczył jednocześnie, że postępy Iranu w pracach nad programem nuklearnym stały się dla kraju źródłem godności i dumy.

Chamenei nie wspomniał o zakończonej we wtorek dwudniowej wizycie inspektorów MAEA, którzy w opublikowanym w środę raporcie wyrazili rozczarowanie brakiem postępów w rozmowach. MAEA poinformowała też, że strona irańska odmówiła jej ekspertom dostępu do zakładów nuklearnych na terenie bazy wojskowej w Parchin.

Była to już druga tego rodzaju wizyta w ciągu miesiąca, określana jako "wizyta ostatniej szansy". Jej celem, podobnie jak pierwszej, było nakłonienie strony irańskiej do ustępstw oraz udowodnienia, że jej program atomowy nie służy celom militarnym. (za „Onetem”)