Forum
   
Forum

Polecamy

Nowoczesna parafia

Papieże wobec kwestii żydowskiej

Ochrona życia – prawo a edukacja

Dekalog demokracji

Młodzi o przeszłości i przyszłości

Deklaracja europejska

Deklaracja europejska Chrześcijan Żydów i Muzułmanów

Przeciwko antysemityzmowi

Indeks nazwisk

Indeks tematów

Fundacja Kultury Chrześcijańskiej Znak

Fundacja Kultury Chrześcijańskiej Znak

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Wydarzenia »

Chamenei: broń jądrowa jest grzechem


24-02-2012 / MF

Irański duchowy przywódca ajatollah Ali Chamenei oświadczył, że Iran nie dąży do uzyskania broni jądrowej. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) uznała zakończone w poniedziałek rozmowy na temat irańskiego programu atomowego za rozczarowujące.


Ajatollah Ali Chamenei (fot. Internet)

Ajatollah Ali Chamenei (fot. Internet)

„Islamska Republika Iranu nie stara się o uzyskanie broni jądrowej, ponieważ posiadanie jej byłoby grzechem, ponadto broń tego rodzaju jest bezużyteczna, szkodliwa i niebezpieczna" – powiedział Chamenei w telewizji państwowej po spotkaniu z naukowcami i urzędnikami zaangażowanymi w irański program nuklearny.

Iran "chce udowodnić światu, że posiadanie broni jądrowej nie daje władzy (...). Władzę opierającą się na niej można pokonać i irański naród tego dokona" – zapewnił duchowny. Zaznaczył jednocześnie, że postępy Iranu w pracach nad programem nuklearnym stały się dla kraju źródłem godności i dumy.

Chamenei nie wspomniał o zakończonej we wtorek dwudniowej wizycie inspektorów MAEA, którzy w opublikowanym w środę raporcie wyrazili rozczarowanie brakiem postępów w rozmowach. MAEA poinformowała też, że strona irańska odmówiła jej ekspertom dostępu do zakładów nuklearnych na terenie bazy wojskowej w Parchin.

Była to już druga tego rodzaju wizyta w ciągu miesiąca, określana jako "wizyta ostatniej szansy". Jej celem, podobnie jak pierwszej, było nakłonienie strony irańskiej do ustępstw oraz udowodnienia, że jej program atomowy nie służy celom militarnym. (za „Onetem”)

do druku

poleć stronę