Forum
   
Forum

Polecamy

Nowoczesna parafia

Papieże wobec kwestii żydowskiej

Ochrona życia – prawo a edukacja

Dekalog demokracji

Młodzi o przeszłości i przyszłości

Deklaracja europejska

Deklaracja europejska Chrześcijan Żydów i Muzułmanów

Przeciwko antysemityzmowi

Indeks nazwisk

Indeks tematów

Fundacja Kultury Chrześcijańskiej Znak

Fundacja Kultury Chrześcijańskiej Znak

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Wydarzenia »

Alternatywa dla wojny z Iranem


09-03-2012 / MF

Były szef Mosadu Meir Dagan uważa, że Izrael powinien zastanowić się nad alternatywą dla uderzenia na obiekty nuklearne Iranu. Zaproponował wspieranie irańskiej opozycji.


Meir Dagan (fot. Internet)

Meir Dagan (fot. Internet)

Na konieczność ostrożnego podejścia do ewentualnego ataku Dagan wskazał w wywiadzie dla programu amerykańskiej telewizji CBS, 60 Minutes, który zostanie nadany w niedzielę. Fragmenty programu udostępniono w piątek.

"Atak na Iran przed zbadaniem wszystkich innych sposobów nie jest właściwym podejściem" – powiedział były szef izraelskiego wywiadu. I dodał, mając na myśli irańskie grupy opozycyjne: "Jest naszym obowiązkiem pomóc każdemu, kto chce zademonstrować otwarty sprzeciw wobec reżimu w Iranie".

O ewentualnych działaniach wojskowych przeciw Iranowi mówił niedawno kilkakrotnie premier Izraela Benjamin Netanjahu. Po powrocie z rozmów z prezydentem USA Barackiem Obamą Netanjahu oświadczył w czwartek wieczorem w izraelskiej telewizji, że woli rozwiązanie dyplomatyczne, lecz opcję militarną pozostawia otwartą.

"Nie zaakceptujemy posiadania przez Iran broni nuklearnej, gdyż jest to zagrożenie dla naszej egzystencji" – powiedział Netanjahu. Dodał, że wprawdzie atak na Iran nie jest kwestią dni czy tygodni, ale nie jest również kwestią lat. Były doradca Netanjahu ds. bezpieczeństwa Uzi Arad powiedział w piątek izraelskiej rozgłośni wojskowej, że atak to kwestia miesięcy.

Meir Dagan kierował Mosadem od 2002 do początków 2011 roku. Od czasu dymisji wypowiada się publicznie przeciwko ewentualnemu atakowi militarnemu Izraela na Iran. Zachód podejrzewa Iran o potajemne prowadzenie prac nad bronią atomową; władze w Teheranie konsekwentnie twierdzą, że ich program nuklearny ma charakter pokojowy. (za "Dziennikiem")

do druku

poleć stronę