Forum
   
Forum

Polecamy

Nowoczesna parafia

Papieże wobec kwestii żydowskiej

Ochrona życia – prawo a edukacja

Dekalog demokracji

Młodzi o przeszłości i przyszłości

Deklaracja europejska

Deklaracja europejska Chrześcijan Żydów i Muzułmanów

Przeciwko antysemityzmowi

Indeks nazwisk

Indeks tematów

Fundacja Kultury Chrześcijańskiej Znak

Fundacja Kultury Chrześcijańskiej Znak

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Wydarzenia »

Iran: egzekucja w odwecie


28-10-2013 / AP

 Po napadzie na irańskich strażników granicznych, podczas którego zginęło czternaście osób, władze Iranu wykonały szesnaście wyroków śmierci na skazanych przebywających w jednym z więzień położonych w tej samej prowincji.


 Do ataku w pobliżu miasta Saravan w górzystej prowincji Beludżystan i Sistan doszło w nocy z piątku na sobotę. Zginęło czternastu strażników, kilka osób zostało rannych. W odwecie na kilkunastu skazańcach z więzienia w Zahedan, stolicy prowincji, wykonano wyrok śmierci.

W Beludżystanie, zamieszkałym głównie przez sunnitów, przecinają się szlaki przemytników heroiny, która z Afganistanu, przez Pakistan i Iran, jest transportowana dalej na zachód.

Poseł Hedayatollah Mirmoradzehi, który reprezentuje okręg Saravan w parlamencie, oświadczył, że za atak odpowiedzialni są "antyrządowi partyzanci". W ostatnich latach sunniccy rebelianci z organizacji Jaish al-Adl wielokrotnie przeprowadzali ataki na irańskie służby bezpieczeństwa. Jednak tym razem organizacja ta nie przyznała się do napadu.

Jak podaje serwis BBC News władze regionu oficjalnie oświadczyły, że wyroki śmierci są odpowiedzią na napad na strażników.
- Szesnastu rebeliantów powiązanych z wrogimi reżimowi grupami zostało powieszonych dzisiaj rano w więzieniu Zahedan w odpowiedzi na śmierć strażników w Saravan – oświadczył dzisiaj Mohammad Marizeh, prokurator generalny prowincji. Nie wiadomo jaki dokładnie był związek pomiędzy powieszonymi więźniami a sprawcami ataku.

- Ostrzegaliśmy rebelianckie grupy, że żaden atak na cywilów oraz siły bezpieczeństwa nie zostanie bez odpowiedzi – dodał Marizeh.
Agencja AFP podała, że w ciągu ostatnich 30 lat w walce z przemytnikami zginęło ponad 4 tys. policjantów.

Irańska opozycja wezwała społeczność międzynarodową do zdecydowanego potępienia zbiorowych egzekucji, które zdaniem jej przedstawicieli stanowią zbrodnię przeciwko ludzkości. Opublikowany w dniu 23 października br. raport ONZ na temat przestrzegania praw człowieka w Iranie podaje, że od stycznia 2012 r. do czerwca 2013 r. stracono w tym kraju ​​724 więźniów. Według autorów raportu nie widać żadnych oznak dających nadzieję poprawy tej sytuacji. (Za „Rzeczpospolitą” i ncr-iran.org)

do druku

poleć stronę