Forum
   
Forum

Polecamy

Nowoczesna parafia

Papieże wobec kwestii żydowskiej

Ochrona życia – prawo a edukacja

Dekalog demokracji

Młodzi o przeszłości i przyszłości

Deklaracja europejska

Deklaracja europejska Chrześcijan Żydów i Muzułmanów

Przeciwko antysemityzmowi

Indeks nazwisk

Indeks tematów

Fundacja Kultury Chrześcijańskiej Znak

Fundacja Kultury Chrześcijańskiej Znak

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Wydarzenia »

Chłosta za wino mszalne


28-10-2013 / AP

 W październiku ogłoszono wyrok skazujący czterech irańskich chrześcijan, aresztowanych w grudniu ubiegłego roku, na karę chłosty za picie wina. Skazani, którzy należą do perskiego Kościoła protestanckiego, spożywali wino podczas liturgii odprawianej w prywatnym mieszkaniu.


 Wyrok zapadł 6 października w sądzie w Raszt, największym irańskim mieście nad Morzem Kaspijskim w północno-zachodniej części kraju, a 20 października ogłoszono go skazanym. Grozi im po osiemdziesiąt batów. Od chwili ogłoszenia wyroku przysługuje im dziesięciodniowy termin odwoławczy. O sprawie pisze portal organizacji Christian Solidarity Worldwide z siedzibą w Wielkiej Brytanii.

Behzad Taalipasand, Mehdi Reza Omidi, Mehdi Dadkakh i Amir Hatemi zostali zatrzymani przez policję 31 grudnia zeszłego roku podczas nabożeństwa odprawianego prywatnym mieszkaniu. Są wiernymi protestanckiego Kościoła Iranu, w którym liturgię odprawia się po persku.

W 77-milionowym Iranie, w którym religią państwową jest szyicka odmiana islamu, chrześcijan jest – według różnych danych – od 250 tys. do ponad 370 tys. Większość stanowią wierni Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego.

Szef organizacji Christian Solidarity Worldwide, Mervyn Thomas, powiedział, że wyrok oznacza, że w Iranie karze się za przyjmowanie sakramentów świętych, co jest pogwałceniem prawa do praktyk religijnych.

Jest to o tyle zaskakujący wyrok, że irańscy chrześcijanie, w przeciwieństwie do muzułmanów, nie mają raczej problemów ze spożywaniem alkoholu, jeżeli nie czynią tego w miejscach publicznych. Niemuzułmanie mogą pić alkohol w restauracjach prowadzonych przez chrześcijańską mniejszość, zazwyczaj przez Ormian. Nie jest natomiast dozwolone wwożenie alkoholu z zagranicy. Gdy kontrolerzy na lotnisku znają w bagażu butelkę alkoholu, nie wpuszczają przybysza do Iranu. Musi wracać następnym samolotem.

Nie jest wykluczone, że skazani przeszli wcześniej z islamu na chrześcijaństwo. Jak pisze portal amerykańskiej telewizji Foxnews, za zmianę religii z muzułmańskiej na inną grozi w Iranie kara śmierci. Portal cytuje specjalnego sprawozdawcę ONZ ds. praw człowieka w Iranie, dyplomatę z Malediwów Ahmeda Shaheeda, którego zdaniem w lipcu tego roku w więzieniach irańskich było co najmniej dwudziestu chrześcijan, a szczególnie prześladowani są właśnie ci, którzy przeszli z islamu na protestantyzm. Wspomina on również o nalotach policji na domy, w których protestanci tworzą swoje świątynie i odprawiają nabożeństwa.

- Raport Ahmeda Shaheeda przypomina nam o naturze irańskiego reżimu, która stoi w sprzeczności z ostatnią ofensywą wdzięku nowego prezydenta Hasana Rohaniego – powiedział Foxnews republikański senator z Illinois Mark Kirk.

Według raportu od 2010 r. aresztowano w Iranie co najmniej trzystu chrześcijan, kilkudziesięciu przełożonych wspólnot i aktywistów kościelnych jest stale poddawanych prześladowaniom ze względu na swoje zaangażowanie w organizowanie modlitw czy studia w zagranicznych seminariach. Rząd Iranu odrzucił raport oświadczając za pośrednictwem państwowej telewizji, iż Shaheed "nie poświęcił dostatecznie dużo uwagi irańskiemu systemowi prawnemu i islamskiej kulturze, uznając to, co się widzi na Zachodzie, za obowiązujący na całym świecie standard".

Z Raszt pochodzi też pastor Kościoła Iranu Jusef Nadarchani, który spędził kilka lat w więzieniu za konwersję i szerzenie chrześcijaństwa wśród muzułmanów. Został skazany na najpierw na dożywocie, a potem na karę śmierci. Jego uwolnienia domagały organizacje zagraniczne i rządy, nawet prezydent USA Barack Obama. Został wypuszczony po trzech latach. (Za „Rzeczpospolitą” i "Independent")

do druku

poleć stronę