Forum
   
Forum

Polecamy

Nowoczesna parafia

Papieże wobec kwestii żydowskiej

Ochrona życia – prawo a edukacja

Dekalog demokracji

Młodzi o przeszłości i przyszłości

Deklaracja europejska

Deklaracja europejska Chrześcijan Żydów i Muzułmanów

Przeciwko antysemityzmowi

Indeks nazwisk

Indeks tematów

Fundacja Kultury Chrześcijańskiej Znak

Fundacja Kultury Chrześcijańskiej Znak

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Wydarzenia »

Kertész dostał azyl w Kanadzie


15-11-2013 / AP

 Zakończyła się kilkuletnia epopeja Ákosa Kertésza, węgierskiego pisarza żydowskiego pochodzenia, który ściągnął na siebie nienawiść współobywateli, gdy niecałe trzy lata temu zarzucił im współodpowiedzialność za Holokaust.


Ákos Kertész /fot. Internet

Ákos Kertész /fot. Internet

 80-letni pisarz poinformował o uzyskaniu azylu politycznego w Kanadzie jako ofiara prześladowań politycznych na Węgrzech.

- Z wielką radością informuję wszystkich, każdego przyjaciela i każdego czytelnika, że na podstawie Konwencji Genewskiej z 1951 roku Kanada wzięła mnie pod ochronę i przyjęła wraz z moją małżonką – napisał na węgiersko-amerykańskim portalu Amerikai Nepszava. Podkreślił, że Kanada jest teraz jego domem.

O azyl w Kanadzie Kertész poprosił w marcu ubiegłego roku, po przybyciu wraz z żoną do Montrealu. Wniosek o azyl umotywował kampanią nienawiści, jaką rozpętano przeciwko niemu na Węgrzech. Podkreślał, że medialna nagonka sprawiła, iż był w ojczyźnie narażony na groźby i napaści do tego stopnia, że zaczął się obawiać o własne życie. Mówił, że nie mógł już znieść atmosfery nienawiści podsycanej przez prawicowych polityków. Po przybyciu do Montrealu oskarżył rząd premiera Viktora Orbana o nietolerancję i podsycanie atmosfery strachu.

We wrześniu 2011 roku radni Budapesztu odebrali Kerteszowi honorowe obywatelstwo węgierskiej stolicy z powodu listu otwartego zamieszczonego na Americai Nepszava, w którym zarzucił Węgrom, że są odpowiedzialni za Holokaust, bo jako jedyni za niego nie przeprosili.

Honorowe obywatelstwo, przyznane Kertészowi w 2002 roku, odebrano mu głosami radnych rządzącej prawicy, czemu przeciwni byli radni opozycyjnej Węgierskiej Partii Socjalistycznej.

Pisarz zarzucił Węgrom, że są "genetycznie" niezdolni do brania na siebie odpowiedzialności za własne czyny. "Nie czują najmniejszych wyrzutów sumienia nawet za najcięższe grzechy historyczne, a odpowiedzialność za wszystko zrzucają na innych, na innych wskazują palcem (...). Nie potrafią ani się uczyć, ani pracować, potrafią tylko zazdrościć i, jeśli nadarzy się okazja, zamordować tego, kto do czegoś dojdzie swoją pracą, nauką, innowacyjnością" – napisał Kertész.

Ofiarami Holokaustu padło na Węgrzech ponad 500 tysięcy Żydów. Większość została wymordowana w Auschwitz, ale wiele tysięcy straciło życie na Węgrzech. (Za Onetem)

 Zobacz: Czego nie mówi się Węgrom?

do druku

poleć stronę