Forum
   
Forum

Polecamy

Nowoczesna parafia

Papieże wobec kwestii żydowskiej

Ochrona życia – prawo a edukacja

Dekalog demokracji

Młodzi o przeszłości i przyszłości

Deklaracja europejska

Deklaracja europejska Chrześcijan Żydów i Muzułmanów

Przeciwko antysemityzmowi

Indeks nazwisk

Indeks tematów

Fundacja Kultury Chrześcijańskiej Znak

Fundacja Kultury Chrześcijańskiej Znak

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Wydarzenia »

Czy Jezus miał brata?


15-11-2013 / AP

 Racze nie dowiemy się, czy Jezus miał brata o imieniu Jakub. Sugerująca to tajemnicza inskrypcja na kamiennym ossuarium – nie wiadomo, czy autentyczna, czy będąca falsyfikatem – została bezpowrotnie uszkodzona przez Izraelski Urząd ds. Zabytków.


Oded Golan i jego ossuarium /fot. Internet

Oded Golan i jego ossuarium /fot. Internet

 Wykonana z wapienia skrzynia na kości, na której widnieje inskrypcja "Jakub, syn Józefa, brat Jezusa" jest obiektem jednego z najbardziej kontrowersyjnych dochodzeń w sprawie domniemanego fałszerstwa zabytków. Nadal nie zdołano ustalić, czy jest autentyczna – podaje news.discovery.com. W dodatku inskrypcja na kamiennej skrzyni została uszkodzona przez Izraelski Urząd ds. Zabytków.

Teza, że Jezus miał rodzeństwo jest kwestionowana przez Kościół katolicki. Gdyby okazało się, że kamienna skrzynia z inskrypcją jest prawdziwa i rzeczywiście pochodzi z I w. n. e. byłby to pierwszy fizyczny dowód wskazujący na faktyczne istnienie rodzeństwa Chrystusa.

Izraelski Urząd ds. Zabytków, który był w posiadaniu ossuarium przez ponad dziesięć lat i prowadził nad nim badania, uszkodził najważniejszy dowód w sprawie, czyli starożytną inskrypcję. Zanieczyszczenie napisu czerwonym silikonem może na zawsze uniemożliwić stwierdzenie, czy napis jest prawdziwy. Właściciel nie ukrywał frustracji, gdy zwrócono mu uszkodzony obiekt.

- Zabytek nie jest w tym samym stanie, w jakim był przed procesem – powiedział Oded Golan, kolekcjoner antyków z Tel Awiwu. – Inskrypcja jest zatarta i zanieczyszczona. Rząd stwierdził, że druga część napisu: "brat Jezusa" została sfabrykowana i właśnie głównie ta część została uszkodzona – dodał.

Sędzia Aharon Farkash, który prowadził sprawę przyznał, że nie ma wątpliwości co do tego, że użycie silikonu przez badaczy naruszyło stan fizyczny ossuarium.

Nie wiadomo, kto jest odpowiedzialny za decyzję o jego użyciu. Oficer policji, któremu zlecono przeprowadzenie śledztwa powiedział, że nie zamierza ponownie ingerować w przedmiot.

Dopiero w tym roku Sąd Najwyższy Izraela nakazał Urzędowi Zabytków zwrócenie ossuarium właścicielowi, któremu zarzucano fałszerstwo. Dzięki temu zabytek będzie mógł być wystawiony na widok publiczny. (Za Onetem)

do druku

poleć stronę