Forum
   
Forum

Polecamy

Nowoczesna parafia

Papieże wobec kwestii żydowskiej

Ochrona życia – prawo a edukacja

Dekalog demokracji

Młodzi o przeszłości i przyszłości

Deklaracja europejska

Deklaracja europejska Chrześcijan Żydów i Muzułmanów

Przeciwko antysemityzmowi

Indeks nazwisk

Indeks tematów

Fundacja Kultury Chrześcijańskiej Znak

Fundacja Kultury Chrześcijańskiej Znak

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Wydarzenia »

Krwawy mundial w Katarze


18-11-2013 / AP

 Organizacja praw człowieka Amnesty International opublikowała raport ujawniający proceder krwawego wyzysku zagranicznych robotników stojący za przygotowaniami do mistrzostw świata w piłce nożnej, które mają się odbyć w Katarze w 2022 r.


Wizualizacja projektu jednego z obiektów sportowych budowanych w Katarze na mistrzostwa świata w 2022 r. /Fot. Internet

Wizualizacja projektu jednego z obiektów sportowych budowanych w Katarze na mistrzostwa świata w 2022 r. /Fot. Internet

 Według danych AI pracującym przy budowie infrastruktury sportowej imigrantom nie tylko często nie wypłaca się pensji, ale także są zmuszeni do pracy w bardzo niebezpiecznych warunkach. 

- Poziom wyzysku pracowników sektora budowlanego jest alarmujący – twierdzi sekretarz generalny Amnesty International Salil Shetty.

Przedstawiciele Kataru wcześniej twierdzili, że rząd tego kraju zapewni odpowiednie warunki pracującym przy budowie stadionów na Mistrzostwa Świata. Dotąd oficjalnie nie spomentowano raportu AI. Na razie nie wypowiedziała się też FIFA.

Amnesty International stworzyła raport na podstawie wywiadów z 210 pracownikami firm budowlanych, szefami tych firm i przedstawicielami władz.

Jednym z przykładów podawanych w rapocie jest imigrant z Nepalu, który na budowie kwatery głównej FIFA pracuje ponad 12 godzin dziennie przez siedem dni w tygodniu, włącznie z bardzo gorącymi letnimi miesiącami.

AI powołując się na anonimowego przedstawiciela głównego szpitala w Doha podaje, że tylko na tamtejszy oddział urazowy przyjęto w ubiegłym roku ponad tysiąc osób, które spadły z dużej wysokości. 10 proc. z nich została trwale okaleczona, a śmiertelność była „wysoka".

- To wprost niewybaczalne, że w jednym z najbogatszych krajów świata tak wielu imigrantów jest bezlitośnie wykorzystywanych, pozbawianych wynagrodzenia i środków umożliwiających przetrwanie – twierdzi Shetty dodając, że „pracodawcy w Katarze wykazują przerażający brak poszanowania praw człowieka ".

Jego zdaniem „FIFA ma obowiązek wysłać do opinii publicznej mocny sygnał, że nie będzie tolerować łamania praw człowieka przy budowie obiektów na Mistrzostwa Świata".

O alarmujących warunkach podczas budowy obiektów na MŚ alarmował niedawno także brytyjski „Guardian". Powołując się na dane Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych pisał o niewolnictwie imigrantów i podawał, że każdego tygodnia na budowach stadionów ginie 14 robotników. Jeśli sytuacja się nie zmieni, mundial 2022 będzie kosztował życie 4 tys. ludzi. (Za PAP i „Rzeczpospolitą”)

do druku

poleć stronę